evoNET Bilgi Bankası > Alan Adı (Domain)


evoNET Hakkında

Name Server Nedir ?

  • 03-01-2023 tarihinde yayınlandı

Name serverler, internet üzerinde bir domain adının (örneğin, www.evonet.com.tr) IP adresine (bir web sitesinin fiziksel olarak bulunduğu bilgisayarın internete bağlı olduğu adres) eşleştirilmesine yardımcı olan sunuculardır. Bu eşleştirme işlemi sayesinde, kullanıcılar domain adını yazarak direkt olarak web sitesine ulaşabilirler.

Bir domain adının name serverleri, domain adının kaydedildiği bir domain adı kaydı servisi tarafından tanımlanır. Eğer bir domain adının name serverleri değiştirilirse, domain adının internet üzerinde gösterilen içeriği de değişebilir.

Name serverler, internet üzerinde yer alan pek çok domain adı için aynı sunucuları kullanabilir. Bu nedenle, bir domain adının name serverleri değiştirilerek, internet üzerinde gösterilen içerik bütünüyle değiştirilebilir.

Örneğin, bir domain adının name serverleri değiştirilerek, bir kez bir e-ticaret sitesi olan bir domain adı, bir başka name serverlerine bağlanarak bir başka tür içerik gösterilebilir.

evoNET Bilişim ve Danışmanlık Hizmetleri; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) lisansı ile ticari amaçla faliyet gösteren yer sağlayıcısıdır.

Bilgi Bankası & Haberler